Części wspólnie nieruchomości – pilotaż związany z ograniczeniem kosztów.

Szanowni Państwo,

nadchodzący 2023 rok przyniesie wiele wyzwań gospodarczych, których nie możemy ignorować. Obok spodziewanej stagflacji nasili się problem wzrostu kosztów mediów zużywanych nie tylko w gospodarstwach domowych ale też i częściach wspólnych nieruchomości. Nastąpi skokowy wzrost cen energii elektrycznej. Zmianie ulegnie również wysokość stawki minimalnego wynagrodzenia, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na wysokość opłat uiszczanych przez Wspólnotę za podstawowe usługi- ochronę nieruchomości oraz sprzątanie.

Pomimo doposażenia nieruchomości w instalację fotowoltaiczną o mocy ~50 kWp, roczne koszty zużycia energii elektrycznej oscylujące wokół 135-140.000 PLN są dla nas w dalszym stopniu istotne i wymiernie wpływają na wartość pobieranych od Państwa zaliczek. Musimy zapewnić oświetlenie w częściach wspólnych- klatkach schodowych, garażach, przejściach przy komórkach lokatorskich, a także przed osiedlem, na placu zabaw i patio. Zasilamy również windy, wentylatory i cały system oświetlenia awaryjnego. Wykorzystujemy monitoring oraz rozbudowany system komunikacji ppoż.

Z uwagi na możliwy wzrost opłaty za energię z 325 PLN na ponad 2000 PLN za 1 MWh (sam koszt zakupu, bez dystrybucji) oraz zmianie minimalnej stawki wynagrodzenia na 3.490 PLN od stycznia i 3.600 PLN od lipca 2023, jako Zarząd Wspólnoty stajemy przed bardzo trudnym wyzwaniem znalezienia granicy pomiędzy koniecznością wprowadzenia oszczędności w zakresie ponoszonych opłat za części wspólne, a utrzymaniem standardu Osiedla na dotychczasowym poziomie, przy ograniczeniu do minimum wzrostu czynszu w roku 2023.

W odpowiedzi na wysłany przez nas newsletter w sprawie energii elektrycznej, otrzymaliśmy od Państwa wiele ciekawych pomysłów, których wspólnym mianownikiem było ograniczenie zużycia prądu w częściach wspólnych- zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Wychodząc naprzeciw tym pomysłom, w celu oceny ich skuteczności i weryfikacji wpływu na nasze osiedlowe życie, od dnia 31.10.2022 do dnia 14.11.2022 uruchamiamy pilotaż, którego założenia wskazujemy poniżej. Ostateczna decyzja, czy takie rozwiązania sprawdziły się i zostaną wdrożone na stałe, będzie należała do Właścicieli i zostanie wyrażona w formie Uchwały.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w wysłanym newsletterze.

Z poważaniem,
Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej
Jana Kazimierza 60

Dodaj komentarz za pomoca Facebooka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.